21 Ağustos 2017 Pazartesi

21 Gün Mucizesi
21 GÜNDE DÜŞÜNCE VE DAVRANIŞLARIMIZI DEĞİŞTİRMEK MÜMKÜN MÜ?

Beyin, nöron denilen küçük sinir hücrelerinden oluşur. Bu nöronlar diğer nöronlarla bir sinir ağı kurmak için küçük dallara sahiptir. Bu sinir ağında fikirler, düşünceler ve duygular oluşturulur ve birbirine bağlanır.
Hepsinin birbiriyle olası bir ilişkisi vardır. Bir nöronun yeni bir bağlantı kurma süresi 21 gündür. 21 günde hücre bölünmesi gerçekleşir. Bu şu demektir;  bir davranışı, bir duyguyu, düşünceyi, davranış modelini 21 gün boyunca devam ettirmek, kurulan yeni nöron bağlantısı sayesinde o davranışın alışkanlık haline gelmesini, o duygu ve düşünce içinde olmamızı sağlar. 

Olumlu düşünmek ve konuşmak işte bu yüzden çok önemlidir. Dil ne söylerse beyin onu yapar. Sözlerinizle birlikte davranışlarınız da değiştiğinde doğal olarak siz de değişmeye başlarsınız. Siz değiştiğinizde yaşamınız da değişir. Bir bakarsınız ki yaşamınız, söyledikleriniz, düşündükleriniz ve davranışlarınız olmuş. Ne demiş büyüklerimiz; “Bir şeyi kırk kere söylersen olur”.

Kendiniz, yaşamınızdaki insanlar ve yaşamla ilgili tüm düşünceleriniz çok önemlidir. Gerçeğinizin ne olmasını istiyorsanız ona odaklanın. 21 gün boyunca istikrarlı bir şekilde, neye inanıp onu tekrar ederseniz o, gerçeğiniz olacaktır. Bu yüzden lütfen korkularınıza enerji vermeyin, dillendirmeyin. Bu şekilde defalarca deneyimler yaşadınız. Şimdi bunu bırakın, korkuyu kabul edin ve farklı düşünün, farklı davranın. Aynı olumsuz, üzüntü dolu olayları, aynı ilişkileri yaşamaya devam etmek, aynı düşünce kalıplarını ve davranış şekillerini taşıdığınızı ve aslında bunlara bağımlı olduğunuzu gösterir. Davranışlarınızı değiştirdikçe eski kalıplarınız kırılacak, yeni davranış şekliniz belli bir süre sonunda yaşamınız olacaktır. 

Sonsuz olasılıklar içinde yaşadığımızı hep hatırlayalım. Her an yaşamınızın akışını değiştirme olasılığına, farklı düşünme ve davranma seçimine sahipsiniz. 

Niyet etmek, hayata bakış ve onu algılayış anlamında gerçekten de büyük bir rol oynar. Zira niyet etmek, bulunmuş olduğumuz durumdan çıkmamızı sağlayan en kolay başlangıçlardan biridir.
Genellikle konuşmalar şöyle geçer; ‘’Aylardır işsizim, param kalmadı, iş yok kriz var, evlenmek istiyorum doğru bir eş yok, evliliğim kötü gidiyor, borçlarım birikti nasıl ödeyeceğim, bunun olması imkansız…’’ Aslında yaşanan nedir?  Olaylar bir kere olur, ama biz onu defalarca anlatır, dile getiririz. O olumsuzluğu yaydıkça olayı daha da büyütür, tıkanır kalırız. Sonra bir bakarız ki olumsuzluğun içinde kaybolup gitmişiz. 

Ne olursa olsun en kötü olay karşısında bile hep şöyle düşünün; ‘’Tamam, bu oldu ve bitti. Şimdi ne yapmam gerekiyor, bu bana ne öğretiyor, bundan sonra nasıl ilerleyebilirim? ‘’

Yaşanan bu gibi durumlar için örnek bir çalışma: 

‘’Şu kadar lira borcu, bu ay sonuna kadar ödemem gerekiyor. Ama bunu karşılayacak param şu an için yok. Bunu kabul ediyorum. Bugüne kadar bu durumla ilgili hep söylendim, şikayet ettim. Bütün bunların ve borçlarımın sorumluluğunu alıyorum. Ben, şimdi bütün ödemelerimi kolaylıkla ve rahatlıkla yapmaya, tamamlamaya niyet ediyorum, benim seçimim budur.’’

21 günlük bu çalışmaya, niyet ile başlayarak olan durumu kabul ediyoruz. Bir hedef koyuyoruz. Söylenmeyi bırakıyor ve yaşanılan, sorun olarak görülen durum için çözüme yönelik adım atmaya başlıyoruz. Sonuca, yani koymuş olduğumuz hedefe odaklanıyoruz. 21 gün boyunca olumlu düşünüyoruz, davranışlarımızı değiştiriyoruz. Küçük adımlar atmaya başlıyoruz. Aslında borçlu durumda kalma enerjisinden çıkarak ödeme durumunda olan, içinde çözümlerin olduğu enerji frekansına geçiyoruz. 

21 gün niyet çalışması, koymuş olduğunuz hedefe odaklanmak için yapılan bir çalışmadır. En önemli özelliği, koyulan hedef için adım atarken buna engel olan şeylerin de farkına varmak, bu engellerin iyileşmesini sağlamaktır. Aslında bunu yaparken yaşamınızdaki diğer olayların da iyileştiğini görebilirsiniz.

Güzel başlangıçlara vesile olması dileğiyle…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder