3 Mart 2009 Salı

DÖRT ANLAŞMA (4) - Toltek Bilgelik Kitabı

Don Miguel Ruiz'in  DÖRT ANLAŞMA kitabında yer alan 4. anlaşma ''Daima Yapabildiğinin En İyisini Yap''tır.

4. ANLAŞMA: ‘DAİMA YAPABİLDİĞİNİN  EN  İYİSİNİ  YAP’’ 

Bu anlaşma, üç anlaşmanın kalıcı alışkanlığa dönüşmesini sağlayan anlaşmadır. Bu, ilk üçünün aksiyonudur.

Her koşul altında daima en iyisini yapın, ne daha fazla ne daha az. An, her an değiştiği için asla  “en iyiniz”  olmayacaktır.

Sabah taze ve enerjik olarak yaptığınız “en iyi”, akşamın yorgunluğunda yaptığınız “en iyi” den daha iyi olacaktır.

‘’En iyiniz’’, sağlıklı ya da hasta olmanıza, ayık ya da sarhoş olmanıza göre değişecektir. Harika ve mutlu ya da üzgün, kızgın ya da kıskanç olmanıza göre ‘’en iyiniz’’ değişecektir.

Günlük yaşamınızda duygularınızın andan ana, saatten saate, günden güne, değişiklik göstermesi gibi  “en iyiniz” de zaman içinde değişime uğrayacaktır.

4 yeni anlaşmayı yaşamınızda uyguladıkça  “ en iyiniz” de gittikçe “en iyi” hale gelecektir.

Yapabildiğinizin en iyisini yaptığınızda kendinizi yargılamak için mazeret bulamazsınız.

Yargılamadığınızda suçluluk duygusu, suçlama ya da kendinizi cezalandırma ihtiyacını da duymazsınız.

Yapabildiğinizin en iyisini yapmakla, yaşamı dolu dolu ve yoğun yaşarsınız. Üretken ve kendinize karşı iyi olursunuz.

‘’En iyisini’’ yaptığınızda, kendinizi kabul etmeyi de öğrenirsiniz. Bunun için farkındalıkla hatalarınızdan ders almayı öğrenmeniz de gerekir. Hatalarınızdan ders almayı öğrenmek, pratik yapmak, sonuçlara dürüstçe bakabilmek ve yolunuza yine devam etmek anlamına gelir. Bu, sizin farkındalığınızı geliştirir.

Tanrı, hayattır. Tanrı, yaşamın kendisinin ifadesidir. “Seni seviyorum Tanrım” demenin en iyi yolu yaşamınızda en iyisini yaparak yaşamanızdır. “Teşekkür ederim Tanrım”  demenin en iyi yolu, geçmişi özgür bırakarak anda yaşayabilmek, şimdi ve burada olabilmektir.

Yaşam sizden neyi alıyorsa, bırakın gitsin. Aktif bir teslimiyet duygusu içinde geçmişi bıraktığınızda, anda dolu dolu, canlı olmanıza izin verirsiniz. Geçmişi bırakmak demek, şu andaki rüyanızdan haz almanız demektir.

Geçmişte bir rüyada yaşarsanız, şu anda olandan haz alamazsınız. Şu anda olandan zevk almamak geçmişte yaşamaktır. Bu, acı çekmeyi, kendinize acımayı, gözyaşlarını getirir.

İçinizden akıp giden yaşama tepki duymayın. Çünkü içinizden akıp giden yaşam Tanrıdır. Sizin varlığınız Tanrının varlığının kanıtıdır. Sizin varlığınız yaşamın ve enerjinin kanıtıdır.
Tanrı için kanıt aramayın. Risk alın ve yaşamınızdan haz alın. Önemli olan budur. Hayır, demek istediğinizde 'hayır' deyin. Evet, demek istediğinizde 'evet' deyin. Sizin kendiniz olmaya hakkınız var.
En iyisini yapmadığınızda kendiniz olma hakkını elinizden alıyorsunuz.  Yaşamınızdaki canlılık, üretkenlik, sevecenlik, Tanrının size “Hey seni seviyorum” demesidir.

İlk üç anlaşma; yapabildiğinizin en iyisini yaptığınızda işlevsel hale gelir. Daima sözünü özenle kullanabileceğinizi beklemeyin. Rutin alışkanlıklarınız çok güçlüdür ve zihninize kazılmış olabilir. Ama yine de yapabileceğinizin en iyisini yapabilirsiniz.

Hiçbir şeyi asla kişisel algılamayacağınızı beklemeyin; sadece en iyisini yapın. Asla bir daha  varsayımda bulunmayacağınız anı beklemeyin; yine de en iyisini yapabilirsiniz.

Daima en iyisini yaptığınızda dönüşümün ustası olacaksınız. Uygulama, kişiyi ustalaştırır.

Bireysel özgürlük arayışında, kendinizi sevme arayışında yapabildiğinizin en iyisini yaptığınızda aradığınız şeyi bulmak bir an meselesidir.

Ayağa kalkın ve insan olun. Kadın ya da erkek olmanın onurunu hissedin ve cinsiyetinize saygı duyun. Bedeninize saygı duyun, bedeninizden haz alın, bedeninizi sevin, besleyin, temizleyin ve iyileştirin. Egzersiz yapın ve bedeninizin kendisini iyi hissetmesini sağlayın. Bu, bedeniniz için bir pujadır. Bu, siz ve Tanrı arasında bir iletişimdir.

DÖRT ANLAŞMA; dönüşüm ustalığının özetidir.

Bu, cehennemi cennete dönüştürme ustalığıdır. Toplumsal rüyayı, bireysel cennet rüyasına çevirme ustalığıdır.

Bilgi hazırdır. Sadece sizin tarafınızdan kullanılmayı bekliyor. Dört Anlaşmayı öğrendiniz. Belki bilgisine sahiptiniz. Anlaşmaları yaşamınıza katmaya ihtiyacınız var. Bu anlaşmaların anlamına ve gücüne saygı duymanızın zamanı geldi. Bu anlaşmaları yaşamınıza geçirmek için yapabileceğinizin en iyisini yapın.

Don Miguel Ruiz, Dört AnlaşmaHiç yorum yok:

Yorum Gönder